Güvenli Turizm Belgesi

Güvenli Turizm Belgesi

 

Güvenli turizm belgesi, yeni oluşturulan bir program dâhilinde Türkiye sınırlarında tatil sürecini en iyi şekilde değerlendirmek isteyen bireyler için yeni bir oluşumdur. Buna göre tatilini burada gerçekleştirmek isteyen kişilerin ya da gelecek olan ziyaretçilerin kapsamlı bir şekilde tüm süreci planlanmaktadır. Yer alan tüm uygulama geniş kapsamlı bir tedbir alanı oluşturmakta ve buraya gelecek olan tüm kişilerin en iyi hali ile tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir alan meydana getirmektedir. Kişilerin konaklayacakları alanlar, sağlık işlemleri şeklinde bir dizi kontrol olanağı bu belge çerçevesinde bireylere sunulmakta ve bu zorlu sürecin olumsuz etkilerine izin verilmeden bu sürecin tamamlanması sağlanmaktadır. Bu program, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık ve Ulaştırma Bakanlığı gibi tüm sektörlerinde el birliği ile hazırlanmış ve ultra düzeyde önlemler kapsamında geniş bir yelpaze ortaya koymuştur.

Güvenli Turizm Belgesi Nedir?

 

Günümüzün en büyük problemi Covid- 19 özellikle turizm kapsamında kişilerin sağlıklı bir şekilde tatil planlaması yapmalarını olanaksız kılmıştır. Bu durumun bir sonucu olarak özellikle Türkiye içerisinde tatil planı yapmayı arzulayan kişilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla yeni bir döneme geçilmiştir. Yapılan uygulama kapsamında hem yerli hem de yabancı tatil severlerin çok daha güvenilir ve çok daha konforlu bir şekilde tatil planlamasını yapmalarını sağlayabilmek amacıyla gerçekleştirilen düzenleme kişilere güvenilir tatil fırsatı oluşturacaktır.

Güvenli Turizm Belgesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 

Tüm bireylerin her türlü yeme- içme, konaklama, eğlenme ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla kapsamlı bir tatil programı oluşturulmaktadır. Bu kapsam dâhilinde kişilerin uyması gereken şartlar: taşıtlar için kriterler, yeme- içme tesisleri için kriterler, konaklama tesisleri için belirli kriterler yer amaktadır. Bu tür uygulamaların amacı tatil yapılacak alanların uluslararası standartlara uygun olup olmadığına karar vermek ve her türlü denetimin çok daha kolay gerçekleşmesini sağlamaktır. Yapılan uygulama tüm kişilerin kısa süre içerisinde ulaşabileceği alanlarda duyurular ile kişilere bildirilmektedir. Buna bağlı olacak şekilde Kültür ve Turizm Bakanlığı gerekli açıklamaları duyurmaktadır. Bu belgeye sahip olacak tüm kişiler kısa bir süre içerisinde diledikleri şekilde bu uygulamalara erişebilecektir. Kare kod uygulaması bu tür belgeye sahip olup olunmadığını gösterecektir. Aynı zamanda tüm kişilerin erişebileceği noktalarda yer alacaktır. Tüm denetleme işlemleri 29 Mayıs itibari ile gerçekleştirilerek oldukça şeffaf bir şekilde sonuçların ortaya konulacağı bir denetleme süreci meydana getirilmektedir.

Güvenli Turizm Belgesine Kimler Başvuruda Bulunabilir?

 

Güvenli turizm belgesi günümüzün sağlık problemi noktasında bireylerin daha rahat hareket edebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu doğrultuda tüm tatil beldelerinde, iş yerlerinde, kafe ve restoranlarda bu tür belgelerin alınarak kısa bir süre içerisinde gerekli denetimin sağlanması ve tüm şartları yerine getirerek istenilen sonuçları elde etmeleri mümkündür. Tüm bireyler bu belgelere sahip olma ve bu şartları yerine getirme işlemlerini tamamlayıp kısa bir süre içerisinde tercih edilen hijyen kurallarına uyabilme fırsatına sahiptir. Kişiler bu doğrultuda seçtikleri yerler aracılığı ile hem hijyen noktasında hem de güvenlik beklentilerinin karşılanması noktasında her türlü seçeneğe çok daha kısa bir süre içerisinde sahip olabilecektir.

Güvenli Turizm Belgesi İçin Denetleme Süreci Ne Şekilde Olacaktır?

 

Kültür ve turizm bakanlığı kapsamında gerçekleştirilen Güvenli Turizm belgesi sertifikası birçok kurum ve kuruluş tarafından tercih edilmekte ve yoğun bir şekilde ilgi görmektedir. Bu belgeye sahip olabilmek adına kişilerin 130 ve üzeri olacak biçimde planlanan kriterleri yerine getirmeleri önemli olmaktadır. Daha profesyonel sonuçların oluşmasına fırsat tanımak amacıyla başvuruda bulunan tüm noktaların 2 aylık periyodlar şeklinde denetleme işlemleri sağlanmaktadır. Yapılan denetimler çok daha şeffaf ve profesyonel bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilmek amacıyla gizli müşteri değerlendirmesi ile sonuçlanacak bu şekilde çok daha gerçek ve çok daha etkili sonuçların ortaya çıkması sağlanacaktır. Yapılan işlemlerin ve gerçekleştirilecek olan projelerin en büyük amacı yerli ve yabancı misafirlerin içleri rahat bir biçimde tatil planlamasını sağlamak ve gönül rahatlığı ile bu süreci geride bırakmalarına olanak sağlamaktır. Yapılan uygulamalara kısa süre içerisinde sizlerde erişebilirsiniz.

Güvenli Turizm Belgesi Ne Tür Avantajlar Sağlar?

 

–    Güvenli turizm belgesi kapsamında bulunan otellerin güvenlik koşullarına uygun olacak biçimde işlem gördüğü bildirilmektedir.
–    Tüm çalışanların ve tüm ziyaretçilerin en iyi şekilde sağlık ve hijyen kurallarına uygun olacak biçimde konaklama ihtiyaçlarını karşıladıklarını ortaya koyar.
–    Tüm süreç içerisinde bu belgeye sahip olunduğu belirli noktalarda belli edilerek sürecin şeffaf bir şekilde ilerlemesi sağlanacaktır.

Güvenli Turizm Belgesi İçin Ne Yapılmalıdır?

 

Sağlık koşullarını göz önüne gelmek ve süreç içerisinde Covid-19 etkilerinden konukların ve çalışanların etkilenmemesine izin vermemek amacıyla oluşturulan belgeler internet üzerinden kolay bir ulaşım olanağı sağlar. Kişilerin başvuru formunda gerekli bölümlerin doldurmaları ve bunun değerlendirilip bu belgelerin alınması oldukça kolaydır. Burada bir ziyarete açık olarak tatil yapılacak alanlara dair her türlü bilginin eksiksiz bir şekilde doldurulmasını ve bu sayesinde sürecin çok daha etkili bir biçimde geride kalmasını sağlayacaktır. Bu başvuru formu kapsamında kişilerden öncelikli olarak ticaret sicil gazetesi kopyası, başvuru sahibinin noter sicil belgesi, iş yeri açma ve bu iş yerini çalıştırma ruhsatı talep edilmektedir. İlerleyen süreçte bunun yanında belirli evraklarında talep edildiği bilinmektedir.