INDITEX Belgesi

Inditex Nedir?


Inditex, üretici firmaların bazı markalara üretim yapabilmesi için geçmesi gereken testler ve sağlaması gereken standartlar ile ilgili çalışma yapan bir kuruluştur. Hâlihazırda Inditex’in bünyesinde ya da Inditex’e bir nevi üye olan 8 marka vardır. Bunlar; Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home ve Uterqüe gibi büyük markalardır. Bu kadar çok büyük markanın bir arada bulunduğu bir grup olan Inditex, dünyanın en büyük moda perakendecilerinden birisi olarak ifade edilebilir.
Bu 8 marka dünyanın birçok yerinde satış yapan büyük markalardandır. Örnek olarak; Pull & Bear markası, İspanya merkezli giyim ve moda aksesuarları markasıdır. 1986 yılında kurulmuştur. Pull & Bear, sahip olduğu mağazaların yanı sıra Eylül 2011 itibariyle internet üzerinden satış yapmaya başlamıştır. 2014 yılı itibarıyla dünya genelinde 55’ten fazla ülkede 500’ün üzerinde mağazası bulunmaktadır.
Dünyadaki birçok moda perakendecilerinden biri olan Inditex, çevrimiçi platformu veya 96 pazardaki 7000’in üzerinde mağazası ile 202 pazarda satış yapmaktadır. Bu 8 markadan birine üretim yapabilmek için, öncelikle Inditex denetim ekibi ya da üçüncü taraf denetim firmaları tarafından yapılan Inditex Sosyal Uygunluk Ön Denetimi’ne girilmeli ve denetimler başarıyla tamamlanmalıdır.
Denetim öncesinde firmalar çok iyi hazırlanmalı ve eksiklerini gidermelidir. Aksi takdirde 6 ay söz konusu 8 markaya üretim yapamaz ve 6 ay boyunca bir daha ki denetim için beklemek zorunda kalır. Yani bu 6 aylık süre geçmeden bir daha denetime giremez ama bu süre zarfında hazırlık yapabilir ve eksiklerini giderebilir. Ancak denetimlere vaktinde ve gerektiği gibi hazırlanırsa, sonuçta da denetimleri başarıyla geçerse, bu 6 aylık kaybı yaşamadan üretime başlayabilir. Bu kapsamda firmalar, denetim öncesinde gerekli hazırlıkları daha kolay yapabilmek için özel firmalardan bu konu hakkında danışmanlık hizmeti yani yardım ve öneri alabilirler.

Inditex Belgesi Nedir?


Inditex Belgesi veya Zara Inditex Belgesi olarak anılan belge; Inditex denetimlerini başarıyla tamamlayan firmanın sahip olduğu belge ya da belgelerdir. Bu belge veya belgeler, denetim sonuçlarını gösteren evraklar ya da denetim firmasının verdiği evraklardan oluşabilir.
Inditex Denetimleri ve standartları ile benzer amaca hizmet eden başka standartlar, denetimler ve bu işi yapan teşkilatlar da vardır. Örnek olarak BSCI Birliği, Fama Denetimleri ve SEDEX Teşkilatı gösterilebilir. SEDEX ve BSCI; küresel tedarik zincirlerinde çalışma koşullarını iyileştirmek gibi benzer amaçlarla faaliyet gösteren müesseselerdir. Disney Fama ya da sadece Fama ise; Disney tarafından yürütülen bir sertifikasyon veya belgelendirme faaliyeti ve bu kapsamda yürütülen denetimler olarak da açıklanabilir.

Inditex Belgelendirme


Inditex Belgelendirme; Inditex denetimi ya da Zara Inditex Denetimi olarak adlandırılan denetimler ile alakalı olarak elde edilen belgeler ve bu belgeler ile ilgili faaliyetlerdir. Bu belgelendirme işlemi doğrudan Inditex’in görevlendirdiği kişiler tarafından ya da üçüncü taraf firmalar veya kişiler tarafından yapılabilir. Ayrıca bu belgelendirme ve denetim işlemleri ile alakalı danışmanlık hizmeti de verilmektedir.
Bu belgelendirme ile alakalı olan danışmanlık hizmetinde amaç; Inditex denetimine girecek firmalara gerekli eğitim veya bilgilendirme hizmetini vermek, gerekli dokümantasyon yardımı yapmak ve personel ile çalışanları bu konu hakkında bilgilendirmek olarak açıklanabilir. Inditex denetimlerine yönelik danışmanlık hizmeti kapsamında;


•    “Tedarikçi Denetim Soru” listesi oluşturularak hem personelin hem yöneticilerin denetimler kapsamında gelebilecek sorulara hazırlanması,
•    Gerekli dokümantasyonun oluşturulması,
•    Denetimlere yönelik hazırlıklar,
gibi hizmetler verilebilir.


Inditex belgesi almak isteyen firma hangi sektörde olursa olsun, bu belgeyi almaya başvurmadan önce bir danışmanlık firmasından yararlanırsa, faydasını görecektir. Inditex denetimlerini başarıyla tamamlayan ve gerekli onayı alan firmalar bu 8 markaya üretim yapabilir. Bu denetimlerden geçemeyen firmalar 6 ay boyunca tekrar denetime giremeyeceğinden ilk denetimden başarıyla geçmek çok önemlidir. Eğer bir firma denetimlerden geçemezse 6 ay sonra tekrar denetime girene kadar bu 8 markaya üretim yapamaz. Bu 8 markanın çoğunun dünya çapında büyük markalar olduğu göz önünde bulundurulursa, gerçekten firmalar için bu 8 markaya üretim yapamamanın ne kadar büyük bir kayıp olduğu anlaşılabilir.
Inditex denetimlerine katılacak firmalar;
•    Personel kayıtları (işe devam kayıtları, maaş bordroları, aylık hesap pusulaları gibi),
•    İş sağlığı ve güvenliği kayıtları (bina yerleşim planları, tahliye planı, işyeri açma ve çalışma ruhsatı, itfaiye raporu, yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi, yangın söndürme tüpü ve yangın dolaplarının sayısı gibi),
•    Çevre ile ilgili kayıtlar (işyerine ait çevre izin belgesi, ÇED kapsam dışı raporu, çevre koruma belgeleri, atık beyanları gibi),
•    Diğer kayıtlar (iş alım ve çıkış prosedürü, geçmiş denetim kayıtları, iç ve dış fason tedarikçi firma listeleri gibi),
kayıtlarına dikkat etmeli ve bu kayıtları özenli bir şekilde tutmalıdır.

Inditex Belgesi Alma İle İlgili Denetim Süreci


Inditex grubunda bulunan 8 markaya ya da bu markalardan birine ürün üretebilmek için Inditex denetimlerini başarıyla tamamlamak gereklidir. Bu denetimler sosyal uygunluk denetimleri olarak da adlandırılabilir. Bu denetimlerde istenen kriterlerin bazıları;
•    İşletmede hiçbir koşulda 16 yaşından küçük olan kişi veya kişiler çalıştırılmamalı,
•    Oturma ve çalışma izni olmayan yabancı uyruklu personel çalıştırılmamalı,
•    İşletmede çalışan personelin hiçbirine asgari ücret altı ödeme yapılmamalı,
•    Ödeme ve/veya puantaj kayıtları olmak üzere hiçbir koşulda şeffaflığa aykırı bir durum olmamalı,
•    İşletmede hiçbir koşulda SGK ve/veya vergi borcu olmamalı,
•    İşletme, hiçbir Inditex ürününü hiçbir proses için (iplik temizleme dâhil) Inditex onayı olmayan bir işletmeye çıkmamalı, maddeleriyle açıklanabilir.